Vedecky podložené informácie o plánovaní rodičovstva

Autor: Peter Jedlička | 24.2.2008 o 15:00 | Karma článku: 6,47 | Prečítané:  2120x

Aby som nevyšiel z cviku, opäť dnes krátko zaregujem na nový blog pani Pietruchovej, v ktorom spomína sexuálnu výchovu a plánovanie rodičovstva.

Myslím, že sa s pani Pietruchovou zhodneme, že by deti v školách mali dostať objektívne informácie o rôznych metódach plánovania rodičovstva, aby sa mohli slobodne rozhodnúť, ktorú z nich používať. Žiaľ, do jej článku sa dostali informácie nepresné, preto ich stručne uvediem na pravú mieru. Pani Pietruchová píše:

"[účinná antikoncepcia] je totiž najlepšia prevencia na predchádzanie interrupcií. Pritom menej spoľahlivé formy - tzv. prirodzené metódy - sú kresťanom povolené. Nechápem, aký je medzi nimi rozdiel (okrem toho, že prirodzené metódy plánovania rodičovstva sú menej spoľahlivé)."

Toto tvrdenie medicínsky neobstojí, pretože existuje prirodzená metóda, ktorá je porovnateľne spoľahlivá ako hormonálna antikoncepcia a spoľahlivejšia ako bariérové metódy. Ide o tzv. symptotermálnu metódu (STM). Napríklad, pred rokom bol odpublikovaný článok v časopise Human Reproduction (22:1310-9), v ktorom autori na základe výsledkov dlhoročnej štúdie potvrdili vysokú spoľahlivosť STM. Viac o STM i o tejto štúdii sa môžete dočítať v mojich starších článkoch:

Symptotermálna metóda je spoľahlivá ako hormonálna antikoncepcia

Jeden z mýtov o prirodzenom plánovaní rodičovstva

Pre symptotermálnu metódu sa z ekologických dôvodov rozhodujú mnohé mladé páry (a to nielen veriace). Označenie prirodzených metód za menej spoľahlivé tak kvôli nesprávnemu informovaniu zužuje slobodu voľby mladých ľudí.

Téma sexuálnej výchovy na školách je zaujímavá a kontroverzná zároveň, a dalo by sa o nej ešte dlho písať. Myslím však, že na jednej zásade by sa všetci diskutujúci mohli zhodnúť. Sexuálna výchova a výchova k manželstvu a rodičovstvu by mala vychádzať z vedecky podložených poznatkov. Nemali by sa v nej teda žiakom odovzdávať rôzne prekonané mýty a neaktuálne informácie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Minister obrany klamal, dôvodom sú nové stíhačky

Ako SNS vyberá nové slovenské stíhačky.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V SNS opäť vymenili hodnoty za peniaze

Už Mečiar o Slotovi povedal, že jeho hrdosť sa končí v Slovenskej poisťovni.


Už ste čítali?