Stredomorská strava: Štít proti najväčším útočníkom na naše zdravie

Autor: Peter Jedlička | 25.9.2008 o 9:01 | Karma článku: 8,99 | Prečítané:  3528x

Dnes som tu opäť s malým medicínskym okienkom. Nový článok v časopise British Medical Journal prináša ďalšie potvrdenie, že stredomorská strava je balzam na naše zdravie.

O stredomorskej strave som písal nedávno v súvislosti so snahou o chudnutie.  Ide o chutné stravovanie, ktoré zahŕňa veľa celozrnného pečiva, cestovín, zeleniny, ovocia, olivového oleja, orechov, strukovín, ale tiež rýb, hydiny a striedme požívanie alkoholu. Teraz sa objavil v odbornej litératúre nový článok, ktorého autori analyzujú 12 štúdií s cieľom zistiť, aký vplyv má stredomorská strava na najčastejšie chronické ochorenia. Vedci vo svojej (meta)analýze zistili, že významne znižuje úmrtnosť u najväčších zabijakov ľudí v rozvinutých krajinách: u ochorení srdca a ciev a rakovinových ochorení. Podstatne tiež znižuje riziko vzniku Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Detaily nájdete v originálnom článku. Ak si radšej chcete rýchlo prečítať podrobný prehľad hlavných zistení, otvorte si tento komentár.

Aj keď je to málo pravdepodobné, ale nevylučujem, že malé percento z vás moje články o stredomorskej strave ešte stále nepresvedčili a neurobili z vás jej vášnivých priaznivcov. Možno pre niektorých bude posledným polienkom k rozhoreniu sa vášne informácia, že stredomorská strava má pozitívne účinky aj pri iných ochoreniach a poruchách, napríklad pri erektilnej dysfunkcii. Kreatívnych propagátorov zdravého jedla a životného štýlu iste teraz napadá množstvo vhodných reklamných bonmotov. Napríklad: "Ak necháte rozhorieť vašu vášeň k požívaniu stredomorskej stravy, nevychladne vaša vášeň." alebo "Láska k stredomoriu prospieva vašej láske." a podobné iné vtipné a duchaplné heslá :-)

No a aby som dnes okrem teoretizovania ponúkol aj niečo praktické, na Slovensku sa dajú kúpiť viaceré kuchárky stredomorskej stravy:

Bukovský: Hneď to bude.

Whitová: Stredomorská kuchyňa

Clarková a Farrowová: Střemorská kuchyně

Hm, za tento blog by mi Artfórum mohlo niečo zaplatiť za reklamu.  :-)

Zato výrobca sildenafilu mi asi veľmi nepoďakuje... 

oldercouple2.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Na náramok treba myslieť, Rusko nemôže zájsť ani na viedenské vianočné trhy

Pavol Rusko je siedmym občanom, ktorý dostal monitorovací náramok bez odsúdenia.

EKONOMIKA

Futej predáva strojárne v Detve, keď SNS chystá výrobu transportérov

Oslovili záujemcov z Česka a Slovenska.


Už ste čítali?