Voľba prezidenta: Smutný obraz Slovenska

Autor: Peter Jedlička | 5.4.2009 o 11:25 | Karma článku: 12,25 | Prečítané:  2011x

Slovensko si zvolilo staronového prezidenta. Každé voľby sú pohľadom do zrkadla. Obraz, ktorý sme včera zazreli v zrkadle, je smutný a trochu desivý, aj keď nie neočakávaný.

56 percent voličov dalo hlas bývalému komunistovi, bývalému mečiarovcovi a terajšiemu prívržencovi populizmu a národného socializmu Roberta Fica. (Aby bolo jasné, Ivan Gašparovič mal v minulosti aj niektoré svetlejšie chvíľky, napríklad v mladosti podporoval Dubčekov socializmus s ľudskou tvárou a zo začiatku bol umiernenou protiváhou Mečiarovi. Tu je jeho politický CV.)

Je smutné, že väčšine voličov neprekáža, že bude mať prezidenta, ktorý spolupracoval s Mečiarom počas noci dlhých nožov a dní plných klamstiev, krádeží, protiústavných rozhodnutí, utajených svedkov, samoúnosov a samovýbuchov. 56 percent voličov si vybralo prezidenta, ktorý je dnes servilným oportunistom a klamárom. Volili človeka, ktorý robí pri verejnom vystupovaní trápne prešľapy, vybrali si pretekára, ktorý myslí náhodne a jazdí závodne, a nadáva druhým ľuďom do starých ujov.

Po voľbe Ivana Gašparoviča sa z volebného zrkadla na nás pozerá úbohý svet Fica, Slotu a Mečiara. Je to svet, v ktorom sa slobodné médiá nazývajú hyenami a prostitútkami, svet, v ktorom sa politickému súperovi nadáva do hajzlov a hrozí basou, svet zastrašovania čestných sudcov, svet politikov podozrivých z kontaktov s mafiou, svet, v ktorom sa nenávistne štve proti Maďarom a v opilosti vykrikuje "do tankoch" na Budapešť, svet, v ktorom sa trieska do stola pred kravínom, svet, v ktorom sa bývalí komunisti pred kamerami hrajú na zbožných katolíkov. Je to mentálny svet, v ktorom sa nevinná obeť násilného útoku zneužije na burcovanie nacionalistických vášní a označí za klamárku. Svet netransparentných miliardových tendrov a oznamov na nástenkách, svet drzých lží. Svet snáh o deformovanie justície, zdravotníctva a dôchodkovej reformy. Svet, ktorý ignoruje vzdelanie a vedu, svet, v ktorom  je slovo google neznámym pojmom. Svet komplexov a zlej angličtiny. Je to tragikomický svet ľudí, ktorí si nevšimli november 1989.

Slovensko malo obrovskú šancu premeniť sa na malé Švajčiarsko v Európe. Fakty sú jasné. Stačili iba dve (šťastnou náhodou vzniknuvšie) volebné obdobia proreformnej vlády a z krajiny zaostávajúcej za susedmi sa stal malý ekonomický tiger. Ten preskočil okolité štáty a získal euro tesne pred príchodom finančnej krízy. Teraz by stačilo reformy dokončiť - najmä reformu školstva, vedy a zdravotníctva a Slovensko by sa vyvíjalo správnym smerom. Škoda, že tiger asi zase bude musieť „padnúť na hubu" a premeniť sa znovu na slabé, bojazlivé a choré mačiatko. Asi ešte potrvá, kým slovenský volič pochopí, že kráľ národného socializmu a populizmu je iba nahým rozhnevaným zväzákom.

Tragikomédia Slovenska je, že mužovia novembra a intelektuálni autori reforiem (dnes hlavne v OKS a KDS), vďaka ktorým má dnes Slovensko euro a nie je ekonomicky na kolenách ako Maďarsko (reformátor Mikloš vyšiel z ich kruhov), nemajú dokopy ani päť percent hlasov. Je paradox, že veľkohubí nacionalisti zneužívajúci maďarskú kartu sú slepo volení, a pritom vedú Slovensko tam, kde je Maďarsko dnes.

Pre Slovensko by bolo najlepšie, keby mu spoločne vládli proreformní ľudia z OKS, KDS spolu so Sulíkovou novou stranou, s SDKÚ a KDH. Žiaľ, pravica je rozštiepená a neviem, čo by ju mohlo stmeliť v boji proti Ficovmu populizmu. Proreformní politici by mali teraz zabudnúť na spory v bioetických otázkach a spojiť sa kvôli spoločnému víťazstvu. Na tvrdé, otvorené a dôležité diskusie o týchto témach bude ešte času dosť. Teraz tu vládnu ľudia, ktorým nejde o súboj hodnôt, ale len o moc založenú na primitívnych vášňach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?