Šport - prevencia i liek proti rakovine

Autor: Peter Jedlička | 14.4.2009 o 9:00 | Karma článku: 5,53 | Prečítané:  1856x

Mnohí radi športujeme kvôli radosti z pohybu, pôžitku z hry, kvôli stretnutiu sa s priateľmi. Bonusom športovania (u niekoho aj hlavným motívom) je pozitívny efekt pre zdravie. Je všeobecne známe, že šport prospieva duševnému i telesnému zdraviu. Menej sa však vie, pri ktorých ochoreniach je obzvlášť účinný. Väčšine ľudí sa už dostalo do uší, že športovanie prospieva srdcovo-cievnemu systému. Málokto však vie (vrátane lekárov) o mimoriadne pozitívnom efekte pohybu aj v prevencii a dokonca i liečbe rakovinových ochorení.

Pohyb a predchádzanie rakovine (tzv. primárna prevencia)

Experti z organizácie World Cancer Research Fund (WCRF) nedávno zverejnili veľmi zaujímavé vyhlásenie. Hovorí sa v ňom, že pravidelná telesná aktivita dokáže predchádzať tvoreniu zhubných nádorov. Ochranné účinky sú obzvlášť dobre preukázané u karcinómov hrubého čreva a u nádorov prsníka (ktorých rast je závislý  od hormónov) u žien po prechode.

K takýmto záverom dospeli odborníci pri systematickom vyhodnotení najdôležitejších štúdií. Napríklad veľká štúdia švédskych a amerických vedcov zistila, že telesná aktivita (zodpovedajúca rýchlej hodinovej chôdzi denne) znížila výskyt nádorov o 16 percent. Už polhodinový pohyb koreloval so znížením úmrtnosti na rakovinu o 33 percent. Metaanalýza 52 štúdií o rakovine hrubého čreva ukázala, že 5-6 hodín pohybu týždenne znižuje riziko o 21 až 30 percent. Pozoruhodné a dôležité je, že účinky sú závislé od „dávky" pohybu. Čím viac pohybu, tým väčší pokles rizika rakoviny.

Podobné účinky sa zistili aj pri karcinóme prsníka u žien po prechode - pohybom je možné znížiť riziko o 20 až 43 percent. (Dáta pred prechodom nie sú až také jednoznačné, ale niektoré štúdie ukázali výrazné zníženie rizika aj tam.)

Pohyb a liečba rakoviny (tzv. sekundárna prevencia)

Významné a pre prax nesmierne dôležité zistenie je, že telesný pohyb pomáha aj pri liečbe už existujúcich rakovinových ochorení a pri prevencii ich návratu po úspešnej liečbe (teda pri tzv. terciárnej prevencii). V onkológii je preto dôležitá zmena tradičného pohľadu (zmena paradigmy): je pomerne rozšíreným omylom, že po zistení diagnózy a počas terapie by sa mali pacienti skôr šetriť. Opak je pravdou. Prof. Halle z Mníchova to výstižne zhrnul jednou vetou: „Telesná aktivita je taká dôležitá ako lieky proti rakovine." Samozrejme, existujú aj obmedzenia v používaní športu ako medikamentu (napr. akútne infekcie, krvácania, veľký nedostatok krvných doštiček alebo červených krviniek, a pod.), ale väčšina pacientov sa pohybovať môže a mali by to aj robiť. Dokonca je telesný pohyb možný aj počas vysokodávkovej chemoterapie. Pohyb a posilovanie môže brzdiť rozvoj nebezpečnej nádorovej kachexie (= chorobný úbytok hmotnosti kvôli strate tuku a svalovej hmoty). Na oddelení, kde pracuje moja manželka majú pacienti (väčšinou s leukemickými ochoreniami) na izbe stacionárne bicykle. Šéf oddelenia ich pravidelne pri vizitách „otravuje" s otázkou, či už dnes bicyklovali. Štúdie ukazujú, že podobný prístup by sa mal stať oveľa viac populárnym.

Pohyb a predchádzanie návratu rakoviny (tzv. terciárna prevencia)

Viaceré štúdie zistili, že pohyb znižuje aj riziko opätovného vzniku nádorov (čiže vzniku tzv. recidívy). Napr. podľa „Nurses' Health" štúdie jedna hodina rýchej chôdze týždenne znížila u žien riziko recidívy rakoviny prsníka o 20 percent, 2-3 hodiny chôdze znížili riziko o 40 percent a viac ako 3 hodiny chôdze znížili roziko o 50 percent. Podobné výsledky boli dokumentované aj pri ženách s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Tieto zistenia však musia byť ešte potvrdené v ďalších štúdiách. 

----

Fakty sú teda jasné: pohyb je lacným a účinným prostriedkom boja proti rakovine. Zdravotné poisťovne by na to mali pamätať a porozmýšľať o hradení pohybu a športu pacientom - oplatí sa to už len z čisto finančného hľadiska.

Čo je príčinou/mechanizmom týchto priaznivých účinkov telesného pohybu? Keďže šport ovplyvňuje takmer každý orgán v tele (vrátane mozgu, imunitného systému a celkového metabolizmu), ide určite o pozitívne pôsobenie cez viaceré mechanizmy. Napríklad pohyb zlepšuje aktivitu imunitných buniek (tzv. fagocytov a „prirodzených zabíjačov"), znižuje hladinu cukru v krvi a vyplavovanie rastových faktorov (napr. IGF - insulin-like-growth-factor, IGF pravdepodobne podporuje rast tumorov), znižuje telesný tuk,  a má celú radu ďalších účinov, ktoré by boli na ďalší článok.

Okrem dávky (kvantity) pohybu je zrejme dôležitý aj druh pohybu. U srdcovocievnych ochorení sa ukazuje, že tzv. intervalový tréning s vyššou intenzitou je účinnejsí ako vytrvalostný tréning s menšou intenzitou. Neprekvapilo by ma, keby niečo podobné fungovalo aj pri rakovinových ochoreniach.

Ok, dosť bolo blogovania a surfovania, hor sa von za pohybom do prekrásneho jarného počasia. Telo (i duša) si to po záťaži veľkonočného prejedania iste zaslúži.

 

Zdroj a ďalšie informácie s odbornými citáciami: Deutsches Ärzteblatt 2009; 106(10): A-444, N. Siegmund-Schultze: „Sport ist so wichtig wie ein Krebsmedikament"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Budúcnosť poslancov Fica a Kaliňáka je v parlamente neistá. Zatiaľ nemajú ani asistentov

Ficovi kedysi asistoval Határ z údajného spisu SIS Gorila.

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.


Už ste čítali?