reklama

Človek objaviteľ a podnikateľ - obraz Boží?

Raní ekonómovia ako Adam Ferguson, Francis Hutcheson, Adam Smith, John Stuart Mill a ich myšlienkoví nasledovníci načrtli nové cesty v ekonómii. Často však nenašli pochopenie u vtedajších náboženských moralistov. Na ekonomický liberalizmus mnohí teológovia hľadeli s pohŕdaním a obviňovali ho z etického prázdna. Namiesto konštruktívneho dialógu medzi liberálnym ekonomickým myslením a teológiou väčšinou dochádzalo iba k vzájomnému napádaniu a neplodným intelektuálnym prestrelkám. V tomto historickom vývoji je možné podľa teológa Michaela Novaka hľadať korene dnešného rozštiepenia medzi ekonomickou a morálnou dimenziou západnej spoločnosti. Keby tradicionalistickí moralisti podrobili nové ekonomické poznatky nezaujatej reflexii, objavili by ich etický, a dokonca aj teologický rozmer.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Teologický pohľad na vec môže pre kresťanského mysliteľaodhaliť zaujímavé súvislosti. Michael Novak v knihe Biznis ako poslanie upozorňuje, že ideál slobodnej spoločnosti podporujúcej tvorivý biznis môže byť podoprený tromibiblickými myšlienkami.

1. Významnou témou celéhoStarého zákona, ktorá sa ním tiahne ako červená niť, je sloboda človeka.Príbehy o dráme ľudského rozhodovania sa hojne vyskytujú na jeho stránkach. NapríkladDávidov príbeh vernosti a nevernosti, a mnohé iné. Židovsko-kresťanské myslenie vidí človeka ako slobodnú bytosť, ktorá je schopná aktívne meniť svoje prostredie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Biblia tiež priniesla svetu myšlienku, že Boh je tvorcom vesmíru, apreto samotné veci, ktoré stvoril, nie sú bohom. A to je dôvod, prečo je ichmožné skúmať a tvorivo meniť. V lone židovsko-kresťanskej tradície, ktorá pomnoho stáročí učila ľudí, že Zem je miestom, na ktorom majú uplatniť svojuvynaliezavosť a experimentovanie, vznikli vhodné podmienky na zrod modernejvedy a kapitalistického hospodárstva. Panteizmus (Boh = vesmír) podporuje skôr tabuizáciu sveta, a nie jeho kreatívne pretváranie. Pasivita vo forme prehnanej posvätnej bázne je vrozpore s biblickým imperatívom „Podmaňte si zem!" S istým zjednodušením sa dápovedať, že je to možné vidieť na histórii Indiánov alebo ázijských krajín.Práve západná kultúra vynašla žiarovku, mikrofón a tisíc iných vecí, vybudovalauniverzity a objavila ekonomickú plodnosť podpory tvorivého podnikania. Podľa Biblie je človek obrazom Boha, a preto má používať z nehoprameniaci dar kreativity, invencie a podnikavosti.3. Kresťanstvo učí, že Boh je dokonale jednotným spoločenstvom trochosôb. Táto abstraktná pravda môže mať významný praktický dôsledok. Vzájomnátvorivá spolupráca ľudí na dobrom diele, ktorá patrí k základným črtámpodnikania, sa dá podľa toho tiež chápať ako odblesk Boha. Kresťanskí myslitelia teda nepostrehli, že z ich vlastných predpokladov logickyvyplýva, že človek objaviteľ a podnikateľ je stvorený na obraz Boží.

Peter Jedlička

Peter Jedlička

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Venujem sa neurofyziológii, zaujímajú ma predovšetkým témy filozofické, vedecké a náboženské. Zoznam autorových rubrík:  VedaPolitikaFilozofiaNáboženstvo/civilizáciaMedicínaPsychológiaHumorSúkromnéNezaradenéArchiv

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu